Zaproszenie do publikacji Studia Historiae Oeconomicae vol. 37 (2019)

 

Call for Papers: WOMEN AND ECONOMY/ KOBIETA I GOSPODARKA

 

Rola kobiet w życiu społecznym i gospodarczym jest obecnie jednym z istotnych zagadnień eksplorowanych przez naukę. W związku z powyższym chcielibyśmy zachęcić badaczy do współpracy w poszerzaniu wiedzy na temat roli kobiet w życiu gospodarczym z perspektywy historii społecznej i gospodarczej. Świat pieniądza, ekonomii i gospodarki często stereotypowo uważny jest za świat męski. W naszym przeświadczeniu kobiety odgrywały i odgrywają w nim ważną rolę. Uczestniczyły w życiu gospodarczym jako pracownice albo bezrobotne, producentki i konsumentki dóbr, kreatorki nowych produktów i rozwiązań organizacyjnych oraz pełniły różnego rodzaju funkcje w instytucjach gospodarczych, itd. Istotne znaczenie dla tematu ma również pozostawanie kobiet poza rynkiem pracy i związane z tym implikacje społeczno-ekonomiczne. Każde z powyższych zagadnień dotyczyło zarówno gospodarki wolnorynkowej jaki i centralnie sterowanej i zawiera w sobie ważne pytania badawcze z punktu widzenia społeczno – gospodarczej historii kobiet.

Proponowane zagadnienia:

- praca i bezrobocie kobiet (aktywność zawodowa);

- kobiety przedsiębiorcy;

- identyfikacja płciowa w gospodarce;

- „szklany sufit”;

- nierówność zarobków;

- kobiety w gospodarce planowej;

- kobiety w gospodarce kapitalistycznej;

- kobiety w związkach zawodowych i związki zawodowe kobiece;

- kobiety jako konsumentki (towary i marketing nakierowane na kobiety);

- łączenie obowiązków zawodowych i rodzinnych;

- paca nieodpłatna, praca domowa;

- opinie na temat pracy kobiet i ich udziału w życiu gospodarczym;

 Tom 37 Studia Historiae Oeconomicae za rok 2019 zostanie opublikowany online na platformie SCIENDO/DeGruyter oraz w formie tradycyjnej. Czasopismo jest indeksowane w następujących serwisach: Arianta; Baidu Scholar; BazEkon; Cabell's Directory; Celdes; CNKI Scholar (China National Knowledge Infrastructure); CNPIEC; EBSCO (relevant databases); EBSCO Discovery Service; EconBiz; ECONIS; Genamics JournalSeek; Google Scholar; J-Gate; JournalTOCs; KESLI-NDSL (Korean National Discovery for Science Leaders); Naviga (Softweco); Primo Central (ExLibris); ReadCube; Research Papers in Economics (RePEc); ResearchGate; Sherpa/RoMEO; Summon (Serials Solutions/ProQuest); TDNet; Ulrich's Periodicals Directory/ulrichsweb; WanFang Data; WorldCat OCLC).

Ponadto SHO otrzymało rekomendację do punktacji i finansowania w Ministerialnym Konkursie wsparcia dla Czasopism Naukowych za lata 2019-2020.

Zainteresowanych prosimy o kontakt z redakcją: dr hab. Lucyna Błażejczyk-Majka (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), dr hab. Tadeusz Janicki, prof. UAM (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)